Aktywna Tablica – I etap zakończony.
Rozpoczął się etap II – 2018 r. obejmujący 4999 szkół.

Szanowni Dyrektorzy, zakończył się pierwszy etap Rządowego Programu Aktywnej Tablicy, w ramach którego blisko 6 tys. szkół podstawowych w Polsce otrzymało pomoce dydaktyczne w postaci tablic i monitorów interaktywnych i właśnie rozpoczął się II etap naboru wniosków dla kolejnych prawie 5 tys. szkół.

To ważny moment i bardzo dobry czas na podsumowanie i wnioski, które mogą okazać się bardzo cenną pomocą dla uczestników edycji w latach 2018-2019.

Businessman holding clipboard with blank white paper. Flat design business concept cartoon illustration.

WNIOSEK nr 1
Zastanów się zanim wpiszesz rodzaj pomocy dydaktycznych do wniosku!

Wniosek o dofinansowanie, gdzie dyrektor szkoły wpisuje rodzaj pomocy dydaktycznych, na które chce uzyskać środki w ramach programu Aktywna Tablica to kluczowy dokument, od którego zależy co ostatecznie otrzyma szkoła. Po uzyskaniu dofinansowania bowiem nie można zmienić rodzaju pomocy dydaktycznych.

Oznacza to, że jeśli zostały tam wpisane np. 2 tablice interaktywne z projektorami to dyrektor nie będzie mógł zakupić np. monitorów interaktywnych. Co więcej, jeśli wartość wnioskowanych pomocy dydaktycznych przekroczy dofinansowanie nie będzie możliwe dokonanie zakupu i tym samym środki przepadną.

Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy wnioskujący nie zna różnic między cenami chociażby projektorów ultrakrótkoognioskowych a krótkoogniskowych, albo ich po prostu nie rozróżnia. Z jego punktu widzenia to może być de facto ten sam produkt, a realnie różnica w cenie między tymi dwoma rodzajami to nawet 1000 zł różnicy na sztuce.

Ostatecznie dyrektorowi, który obliczał cenę pomocy we wniosku np. dla 3 tablic interaktywnych i 3 projektorów ultrakrótkoogniskowych i taki zestaw wpisując do wniosku (biorąc cenę projektorów krótkoogniskowych) po otrzymaniu dofinansowania zabraknie ok. 3000 zł żeby móc wydatkować środki zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Należy również pamiętać, że wytyczne programu Aktywna Tablica nie pozwalają na wskazywanie we wniosku modeli czy parametrów konkretnego sprzętu.

Dlatego niezwykle istotnym jest dokładne zapoznanie się z ofertą dostawców i świadomy wybór urządzeń, które ostatecznie szkoła chce otrzymać.

Przy okazji wyboru sprzętu warto wiedzieć czym są monitory interaktywne. Sukcesywnie zastępują one bowiem odchodzące pomału do lamusa tablice interaktywne, a to dzięki ich większej praktyczności użytkowania.

Nie wymagają:

 • podłączania projektora,
 • każdorazowej kalibracji,
 • zaciemnionej sali,

Nie występuje przy nich efekt cienia, są bardziej mobilne i uniwersalne.

W pierwszej edycji programu Aktywna Tablica można było już kupić 2 monitory 65” za jedyne 14000 zł

Oferujemy zestawy zawierające nowoczesne monitory interaktywne dla programu MEN Aktywna Tablica

WNIOSEK nr 2
Cena nie powinna być kryterium wyboru.

Szanowni Państwo, wszyscy jesteśmy uczeni gospodarności w zarządzaniu pieniędzmi budżetowymi. To oczywiście ważne i potrzebne w optymalizacji środkami, którymi dysponujemy w budżecie placówki i których odpowiednie wykorzystanie może pozwolić zaoszczędzić na inne niezbędne wydatki.

Jednakże ta zasada nie ma zastosowania w wykorzystaniu środków w ramach dofinansowania z programu AKTYWNA TABLICA!

Każda szkoła otrzymuje dofinansowanie, które zależne jest od posiadanego wkładu własnego organu prowadzącego.  Maksymalnie jest to 14 000 zł (+ wysokość wkładu własnego, jeśli finansowy to szkoła ma jeszcze 3500 zł). Łącznie 17 500 zł

Całkowita kwota dofinansowania to kwota, którą szkoła może i powinna wydać w całości. Niewydana część bowiem nie jest oszczędnością ani dla szkoły, ani dla jej organu prowadzącego. Nie zostanie wykorzystana na nic innego, bo musi zostać zwrócona do budżetu państwa.

Dlatego niezwykle istotnym jest skupić się na znalezieniu nie najtańszych pomocy dydaktycznych spełniających kryteria Programu Aktywna Tablica, ale przejrzeć dokładnie dostępną ofertę na rynku i znaleźć takie rozwiązania , które z jednej strony zmieszczą się w posiadanej kwocie dofinansowania, ale z drugiej i przede wszystkim będą:

Dostosowane do nauki w szkole! – przekątna urządzenia, oprogramowanie, jakość

 • Dopuszczona w programie wielkość monitorów interaktywnych 55” to za mało do sali lekcyjnej! Wybierajcie urządzenia o przekątnej min. 65”
 • Zwracajcie uwagę na dołączone oprogramowanie. To dla nauczycieli najważniejsze narzędzie do prowadzenia lekcji. Niech będzie różnorodne, dające wiele możliwości i przede wszystkim dożywotnio bezpłatne!
 • Długość gwarancji na produkt to często wizytówka jego jakości. Nie bagatelizujcie tego parametru. Są dostawcy, którzy proponują aż 5 lat na swoje urządzenia.
 • W zapytaniach ofertowych skupcie się na parametrach, które faktycznie są dla Was istotne w użytkowaniu. Zbyt szczegółowe wymogi zawężają krąg dostawców a tym samym dokonanie właściwego wyboru.

Nigdy nie kierujcie się ceną jako jedynym kryterium wyboru!

Proponujemy kilka wariantów, które pozwolą efektywnie wykorzystać kwotę dotacji

WNIOSEK nr 3
Powierzchnia ceramiczna, Android, milimetry … czyli jak nie pisać zapytania ofertowego

Wiadomo, że firmy będące dostawcami pomocy dydaktycznych w tym projekcie walczą o sprzedaż swoich produktów. Jedną z form tej walki jest dostarczanie szkołom bardzo szczegółowych specyfikacji urządzeń konkretnego producenta,  które zawierają wiele zapisów, które z punktu późniejszego użytkowania urządzenia są zupełnie nieistotne. Powodują za to, że szkoła dostanie zdecydowanie mniej ofert, w skrajnych, choć wcale nie aż tak rzadkich przypadkach szkoła nie dostanie żadnej oferty, jeśli akurat w jej okolicy nie będzie firmy oferującej rozwiązania akurat tego producenta.

Oto kilka przykładowych zapisów, które często pojawiają się w zapytaniach ofertowych, a których uzasadnienie potrzeby jest niezwykle nikłe, a czasem wręcz niekorzystne:

MONITORY INTERAKTYWNE

 • Wbudowany system Android – system Android to tylko namiastka pełnego systemu operacyjnego. Posiadanie go przez monitor nie jest kluczowe, a może niepotrzebnie podnosić cenę urządzenia. Faktyczną i pełną funkcjonalność monitora interaktywnego można uzyskać dopiero po połączeniu go z komputerem posiadającym pełny system operacyjny, np. Windows. Co więcej o wartości użytkowej monitora świadczy przede wszystkim oprogramowanie dedykowane do prowadzenia procesu nauczania. Android, który jest systemem dedykowanym przede wszystkim do małych urządzeń mobilnych z założenia nie jest czymś niezbędnym dla monitorów interaktywnych.

 • Przekątna ekranu 55”tak postawiony zapis powoduje, że oferenci konkurując ceną z pewnością zaoferują monitory nie większe niż 55” czyli za małe do szkolnych sal lekcyjnych. Mimo iż zapisy programu Aktywna Tablica dopuściły tak małą przekątną ekranu monitora warto samodzielnie zadbać o jakość swojej pracy i lepszą widoczność dla uczniów stawiając wymóg min. 65” dla monitora interaktywnego

 • Wbudowany komputer OPS – komputer OPS podnosi cenę monitora o ok. 1500-2000 zł. Przy czym często parametr ten ostatecznie jest zupełnie niepotrzebny. OPS bowiem to urządzenie, które przydaje się, jeśli nie posiadamy żadnego innego komputera, czy to stacjonarnego czy to przenośnego. Przy czym warto zwrócić uwagę, że komputer przenośny jest znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, można go chociażby zabrać ze sobą, żeby przygotować materiały na kolejne lekcje. Komputer wbudowany w monitor nie dostarcza takiej funkcjonalności. Zastanówmy się, zanim wpiszemy w wymagania dotyczące monitora ten parametr. Może bowiem okazać się, że zamiast dwóch monitorów bez OPS-a, który ostatecznie jest nam zbędny, dofinansowania starczy tylko na jeden, z niepotrzebnie wbudowanym komputerem OPS.

TABLICE INTERAKTYWNE

 • Powierzchnia tablicy ceramicznalub porcelanowa. Materiał, z którego wykonano powierzchnię tablicy jest z punktu widzenia jej użytkowania właściwie nieistotny. Wszystkie nowoczesne tablice są wykonywane z różnych trwałych materiałów, odpornych na mikrouszkodzenia czy uderzenia. Natomiast wskazywanie materiału wykonania ponownie niepotrzebnie zawęża wybór dobrych urządzeń. Zamiast wskazywać na ten nieistotny parametr lepiej ponownie skupić się na wymogach dotyczących funkcjonalności: powierzchnia matowa, suchościeralna i magnetyczna. To są te najważniejsze parametry użytkowe, które warto sobie zapewnić.

 • Wymiary:
  Obszar interaktywny 159,0 x 118,0
  Wymiar zewnętrzny 169,20 x 128,40
  Przekątna wymiaru zewnętrznego (cm, cale): 212,40 cm (83,6”)
  Grubość: 3 cm

  Stawianie wymogu dotyczącego wymiarów urządzenia w tak szczegółowy sposób to niestety przykład najgorszych praktyk jakie można stosować w opracowywaniu zapytań ofertowych.

  W doktrynie zamówień publicznych taki proceder jest od dawna skutecznie eliminowany, bo poza całkowitą bezzasadnością ma istotny wpływ na zachowanie uczciwej konkurencji między oferentami. Nie trudno domyślić się, że oczekiwanie dostarczenia produktu o wymiarach podanych co do milimetra to wskazanie konkretnego modelu jednego producenta. Wartość użytkowa wskutek posiadania takich parametrów jest praktycznie żadna, a szkoła naraża się na brak możliwości porównania i wyboru najlepszej dla siebie oferty. Z góry skazana jest na jeden konkretny produkt, mimo, że może być droższy, gorszy jakościowo niż inne o podobnych, a nie dokładnie takich wymiarach. Inne przykłady takich parametrów to waga podawana do miejsc po przecinku, ograniczanie rozmiaru tablicy od 79”, zamiast dopuszczenia najbardziej popularnego rozmiaru 78” itp. itd.

Oferujemy szeroki wybór sprzętu, w tym monitorów czy tablic interaktywnych dla programu Aktywna Tablica

[newsletter_form type=”minimal”]