Rusza realizacja Rządowego Programu „Aktywna Tablica”.

Wiele szkół analizuje jeszcze pierwotnie dokonanego wyboru, część z nich jest już na etapie przygotowania konkretnych zapytań ofertowych.

realizacja-dofinansowania-01
 • O czym należy pamiętać i co powinno się wziąć pod uwagę przygotowując zapytania ofertowe, żeby jak najlepiej spożytkować otrzymane dofinansowanie?

Nawet jeśli szkoła nie ma obowiązku ogłaszania przetargu na sprzęt, który zamierza zakupić z dofinansowania w ramach „Aktywnej Tablicy” musi pamiętać o tym, że zobowiązana jest wydawać środki publiczne w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, jak również w sposób umożliwiający terminową realizację zadań.

Co to oznacza w praktyce? Przygotowując zapytanie ofertowe szkoła powinna być dobrze zaznajomiona z dostępną na rynku ofertą produktów, które chce zakupić. A oferta ta jest często bardzo rozbieżna. Firmy wykorzystują np. fakt, że rozporządzenie w sprawie programu „Aktywna Tablica” dopuszcza monitory 55”, które pod hasłem promocji sprzedają w cenie, w której spokojnie można zakupić monitory 65”. Warto na to zwrócić uwagę, bo różnica i komfort w późniejszym użytkowaniu jest nie do przecenienia. Dlatego istotnym jest żeby świadomie wybrać produkt, który chce się otrzymać, a wpisując do specyfikacji wymóg dla monitora:

 • przekątna ekranu min. 55” gwarantuje, że szkoła na pewno nie otrzyma monitora 65”, a mogłaby, bo na rynku są oferty na 2 monitory 65” za 14 000 zł!

Wpisując parametry rozwiązań do zapytania, które chcemy przesłać do różnych firm pamiętajmy, aby skupić się przede wszystkim na najistotniejszych z punktu widzenia późniejszego użytkowania sprzętu parametrach, nie ograniczając ich bezsensownie w punktach, które ostatecznie nie będą miały w codziennej pracy żadnego znaczenia.
W szczególności jako przykład należy podać wprowadzanie takich zapisów jak:

 • przekątna tablicy min. 79” – podczas gdy wiadomo, że najpopularniejsze modele bardzo dobrych jakościowo tablic zaczynają się od przekątnej 78”, a dla komfortu pracy jeden cal nie ma najmniejszego znaczenia
 • podawanie konkretnych co do milimetrów wymiarów urządzeń – jakie to ma znaczenie, skoro wskazujemy wielkość urządzenia wg najważniejszego parametru czyli przekątnej ekranu?
 • podawanie nazw własnych produktów, rozwiązań technologicznych itp., które jednoznacznie wskazują na konkretnego producenta, a nie wnoszą nic do funkcjonalności urządzenia (przykład: Powierzchnia tablicy Matowa, magnetyczna, suchościeralna, porcelanowa PolyVision e3).
 • Z czym wiąże się nieprecyzyjnie sformułowanie wymagań dotyczących sprzętu, który oczekujemy ostatecznie otrzymać?

Niejako przeciwstawnym zjawiskiem do zbyt szczegółowych pod względem wymaganych parametrów zapytań ofertowych, obfitujących w szereg wymogów nie wnoszących nic do jakości urządzenia, za to wskazujących jednoznacznie na producenta konkretnego rozwiązania (niekoniecznie najlepszego) jest publikacja przez szkoły zapytań, które nie definiują żadnych wymogów dla dostarczanych sprzętów.

W Biuletynach Informacji Publicznej pojawiają się zapytania szkół, które po prostu kopiują tabelkę, którą wypełniały we wniosku o dofinansowanie. Na czym polega problem? Otóż na tym, że o ile we wniosku nie wolno było podawać konkretnych parametrów urządzenia, tak na etapie formułowania zapytania ofertowego, w odpowiedzi na które szkoła chce przecież uzyskać jak najlepszy jakościowo i funkcjonalnie sprzęt bezwzględnie należy podać jakich parametrów sprzętu się oczekuje.

Wyspecyfikowanie produktów w takiej formie:

Lp. Rodzaj pomocy dydaktycznej Ilość
1 Tablica interaktywna 2
2 Projektor multimedialny 2
3 Zestaw głośników 2

gwarantuje szkole, że otrzyma ona najtańszy, najsłabszej jakości sprzęt o dowolnych wybranych przez dostawcę a nie nią samą parametrach!

 • Jak przeanalizować oferty dostępnego sprzętu na rynku i wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie?

Wiemy, że dyrektorzy szkół są obecnie niemalże bombardowani przez dostawców produktów, będących przedmiotem dofinansowania w programie „Aktywna Tablica”. Jest to z pewnością często uciążliwe i męczące, zwłaszcza, że telefonów i ofert jest wiele, a pracy w szkole nie ubywa.

Tym niemniej warto przekuć tę łatwość przejrzenia wszystkich ofert (w końcu same do nas trafiają) i spokojnie porównać interesujące nas produkty.

Przede wszystkim sprawdzić ile maksymalnie korzyści można uzyskać wykorzystując te 14 000 czy 17 500 zł dofinansowania:

 • jakie produkty są proponowane? Czy to są znane, dobre jakościowo urządzenia wyspecjalizowanych w tej dziedzinie światowych dostawców? Czy tylko chińska tandeta ukryta pod zgrabnym logo?
 • Ile sprzętu uda mi się kupić dla szkoły za kwotę, którą otrzymam? Czy mogę kupić 3 tablice z projektorami w kwocie dofinansowania? Albo 2 monitory 65”?
 • Jak długą gwarancję oferuje mi firma na oferowany sprzęt? Czy to jest jedynie wymagane minimum, czyli 2 lata, czy też mogę kupić produkty, na które producent nie boi się udzielić 5-letniej gwarancji?
 •  Co zostało jeszcze zawarte w cenie? Czy firma, która oferuje mi sprzęt dostarcza również bezpłatne oprogramowanie, bez którego tablica czy monitor jest bezużyteczna?
  A może dostarcza oprogramowanie, za które trzeba będzie co roku później płacić?
 • Czy w cenie produktów zostały zawarte szkolenia dla nauczycieli, instalacja sprzętu i inne usługi wymagane rozporządzeniem?

Takie pytania przede wszystkim warto sobie i swojemu dostawcy zadać, po to, żeby ostatecznie rozsądnie i z jak największą korzyścią wykorzystać środki, które wpłyną w ramach programu.

Zachęcamy do zadawania pytań i zgłaszania się po porady.
Nasi konsultanci są dostępni pod numerem bezpłatnej infolinii 800 800 288

Przykładowe, prawidłowo wypełnione zapytania ofertowe znajdą Państwo tu