artykul-main-2

Planując zakup lub wymianę tablicy interaktywnej 78 cali, z projektorem, wysięgnikiem i głośnikami, zdecydowanie warto rozważyć najnowsze rozwiązanie, które z powodzeniem, a nawet nawiązką może ją zastąpić. Jest to monitor interaktywny.

Monitor interaktywny to urządzenie nie tylko prostsze w montażu (wystarczy powiesić monitor, bo nie ma konieczności używania dodatkowych urządzeń do wyświetlania obrazu, czy emisji dźwięku), ale też w codziennym użytkowaniu (np. brak konieczności regularnej kalibracji)

Przy wyborze monitora interaktywnego należy zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry:

  • wielkość wyświetlanego obrazu (najlepiej 65” i więcej)
  • moc głośników wbudowanych w monitor (2 x 15W i więcej)

Oferowana najczęściej placówkom oświatowym wielkość monitora 55cali z wbudowanymi głośnikami o mocy 2x 10W jest zdecydowanie niewystarczająca dla potrzeb standardowych wielkości sal lekcyjnych. 55 cali sprawdzi się jedynie w bardzo małych pomieszczeniach i dla współpracy nielicznych grup.

W średnich rozmiarów sali lekcyjnej obraz tej wielkości jest dla uczniów siedzących w pierwszych ławkach mało czytelny, zaś dla uczniów zajmujących dalsze ławki zupełnie nieczytelny, co zdecydowanie negatywnie wpływa efektywność prowadzonych zajęć dydaktycznych.

Aby z powodzeniem zastąpić tablicę interaktywną o powierzchni 78” zaleca się stosowanie monitorów o przekątnej minimum 65” powierzchni roboczej i większych, natomiast by skutecznie nagłośnić salę, przyjęło się, że głośniki wbudowane w monitor powinny mieć moc wyjściową minimum 2x 15W.
Sprawdź dofinansowanie na tablice interaktywne w programie Aktywna Tablica 2022