Szanowni Państwo,

Zaczynamy ostatnią edycję programu Aktywna Tablica. Czerpiąc z bogatych doświadczeń zdobytych wspólnie z naszymi partnerami i szkołami z dwóch poprzednich lat dzielimy się z Państwem spostrzeżeniami i poradami jak najoptymalniej wykorzystać środki z programu, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać.

Monitory czy tablice – czyli które produkty wpisać do wniosków?

Monitory interaktywne z roku na rok cieszą się zasłużoną, szybko rosnącą popularnością. To naturalne zjawisko z kilku powodów. Po pierwsze, o czym wielokrotnie pisaliśmy już w różnych mediach, są naturalnymi następcami tablic interaktywnych, z tym że o wiele wygodniejszymi w użytkowaniu. Nie wymagają instalacji projektora a tym samym pozbawione są wszelkich niedogodności z nim związanych (koszty wymiany lampy, cień, konieczność zaciemniania sali itp.) Jednocześnie ich ceny w ostatnich latach znacząco spadły, a w związku z faktem, że jednostki oświatowe mogą je kupować z 0% stawką VAT ich koszt zbliżył się do kosztu tablicy z projektorem ultrakrótkoogniskowym. Szczególnie od ubiegłego roku widać, że naprawdę niewiele szkół decyduje się jeszcze na zakup tablic interaktywnych.

Doświadczenie producenta rozwiązań interaktywnych

Z powodu popularności programu Aktywna Tablica zarówno wśród szkół, jak ich firm, które upatrzyły w tym projekcie spory potencjał biznesowy, w zeszłym roku jak grzyby po deszczu wyrośli nowi producenci/dostawcy oferujący produkty interaktywne pod własną lub ambitnie brzmiącą nazwą. W przerażająco wielu przypadkach są to najtańsze, wątpliwej jakości produkty, ściągane kontenerami z chińskich fabryk, za to ich opisy i specyfikacje podawane na stronach internetowych czy deklarowane w ofertach obiecują parametry z najwyższej półki. Jest takie powiedzenie, że papier wszystko przyjmie. Za to po tego typu „producentach” czy dostawcach za rok ślad zaginie. Nie będzie do kogo zwrócić się o pomoc, zgłosić reklamację, uzyskać aktualizację oprogramowania czy najnowsze sterowniki, a przede wszystkim nie będzie możliwe uzyskanie obsługi serwisowej.

Dlatego tak ważnym jest wybierać sprzęt uznanych, światowych producentów, takich jak np. firma Promethean, którzy mają wieloletnie doświadczenie, a ich produkty dostarczane są z międzynarodową gwarancją i funkcjonalnym oprogramowaniem w języku polskim, które doskonale sprawdza się podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych. W polskich szkołach nasi autoryzowani i przeszkoleni partnerzy zainstalowali już kilka tysięcy takich urządzeń, a nauczyciele pracujący na naszych tablicach i monitorach zawsze mogą liczyć na fachowe szkolenie, pomoc i obsługę gwarancyjną.

TI-Award-of-Excellence_TI-1

Licencje oprogramowania dołączanego do tablic i monitorów interaktywnych

Wielu producentów i dostawców sprzętu interaktywnego oferuje zaskakująco niskie ceny na swoje rozwiązania. Nietrudno domyślić się, że niska cena to niskie koszty produkcji = niska jakość. Dodatkowo całkiem nierzadko zdarza się, że producenci chcąc „odrobić” zaniżoną kwotę sprzedaży urządzenia ukrywają, lub w najlepszym przypadku, nie deklarują jasno, że dołączone przez nich oprogramowanie nie jest dożywotnio bezpłatne. I tak oto, dyrektor szkoły po pół roku od zakupu monitora interaktywnego dowiaduje się, że oprogramowanie było bezpłatne… ale tylko przez 6 miesięcy (sic!).

Dodatkowo warto pamiętać, że to właśnie oprogramowanie a nie większość parametrów monitora jest kluczowe do komfortu pracy z urządzeniem. Wielorakość zastosowania, bogate funkcje edukacyjne, dostęp do gotowych treści edukacyjnych, najważniejsze do prowadzenia i przygotowania lekcji narzędzia – to są kluczowe cechy, które posiadają dołączone do urządzeń Promethean oprogramowania: ActivInspire i Classflow.

Jakość usług instalatorskich i szkoleniowych

Pomimo iż wymogi programu Aktywna Tablica co do jakości usług instalacji urządzeń oraz zakresu wymaganych szkoleń są bardzo lakoniczne, to dla profesjonalnego dostawcy ważne jest całościowe wrażenie jakie pozostawiają po sobie nie tylko jego produkty, ale i jego montażyści czy szkoleniowcy.

Marki takie jak Promethean i firmy, które tę markę reprezentują od wielu lat budują wizerunek wysokiej jakości produktów, fachowej pomocy, dysponowaniem grupą profesjonalnych instalatorów i szkoleniowców.

Jako wyłączny, wieloletni dystrybutor marki Promethean posiadamy na terenie całej Polski Autoryzowanych EDU Partnerów, których kompetencje i doświadczenie gwarantuje szkołom wykonanie usług wymaganych programem Aktywna Tablica na najwyższym poziome.

Wydatkowanie dofinansowania z programu Aktywna Tablica

Temat bardzo ważny, dlatego przypominamy go przy każdej edycji programu. Każda szkoła, która zostaje zakwalifikowana otrzymuje taką kwotę dofinansowania o jaką się ubiegała. W zdecydowanej większości przypadków jest to pełna kwota, czyli 14 000 zł dofinansowania + wkład własny organu prowadzącego – 3500 zł, co razem daje pełne 17 500 zł do wydatkowania na dobrej jakości, sprawdzony sprzęt interaktywny. Ta świadomość oraz fakt, że nie wydana kwota po prostu wraca do budżetu (nie można spożytkować jej na nic innego) powinna skutecznie zniechęcać Państwa do organizowania nieefektywnych konkursów ofert, których najważniejszym, a często jedynym kryterium wyboru jest cena. Poza tym, że narażacie się Państwo na otrzymanie wątpliwej jakości sprzętu nie zyskujecie nic.

Dlatego przygotowując zapytanie ofertowe lub robiąc rozpoznanie wśród dostępnych ofert zwracajcie Państwo uwagę na najważniejsze dla Was aspekty takie jak:

– czy oferowane produkty są produkowane przez znanego producenta, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach i funkcjonuje na rynku (najlepiej światowym) od wielu lat?

– czy dołączone oprogramowanie posiada nieodpłatną wieczystą licencję i jest w języku polskim?

– czy firma dostarczająca, instalująca oraz szkoląca posiada autoryzację producenta? Czy ma do tego poświadczone kwalifikacje oraz doświadczenie we współpracy z edukacją, najlepiej certyfikat?

– czy oferowane przez firmę modele są najnowszymi, tegorocznymi modelami, co zagwarantuje szkole pracę z najnowocześniejszym technologicznie sprzętem?

– czy proponowana gwarancja jest udzielana przez producenta i czy jest to gwarancja międzynarodowa? (gwarancja międzynarodowa świadczy o tym, że mamy do czynienia z profesjonalnym, światowym producentem, a nie np. chińskim, wyprodukowanym tylko pod program, nikomu nie znanym i realnie nie wspieranym gwarancyjnie produktem)?